جمعه , ۲۴ آبان ۱۳۹۸

در خاموشی ذهن چه اتفاقی می افتد؟

در خاموشی ذهن چه اتفاقی می افتد؟

در مقاله قبلی به روش‌های مکاتب مختلف برای خاموشی ذهن و رهایی از توهمات و وسوسه‌های ذهنی اشاره کردم.

آیا با روش‌های گفته شده خاموشی ذهن انجام  می‌شود؟

در روش‌های فوق ذهن خاموش نیست اما تضعیف یا مشغول شده است.

توجه کنیم که از این روش در بسیاری از جاهای دیگر نیز استفاده می‌شود و اهداف و نیات خاصی بر مغز انسان وارد می‌کنند. این عمل یعنی نوعی هیپنوتیزم. به زبان ساده هیپنوتیزم مشغول کردن واحد کنترل ورودی ذهن و ورود افکار از در پشتی به درون آن هست.

اگر خاطرتان باشد در اکثر فیلم‌های سینمایی قدیمی در چند لحظه اول یک دایره و عقربه چرخان و شمارش معکوس ۱،۲،…..،۸،۷،۶  قبل از شروع فیلم نشان داده می‌شد که روشی برای مشغول نگه داشتن ذهن بود تا مطالب خاص و مورد نظر به راحتی در ذهن وارد شود. البته امروزه با روش‌های نوین این عمل انجام می‌شود که مجال تفسیر آن‌ها نیست.

خاموشی ذهن

بنابراین این روش‌ها ابزاری هستند برای تضعیف یا مشغول کردن ذهن که با روش‌های خود ذهن صورت می‌گیرد و می‌توانند مانند چاقوی ۲ لبه‌ای هم در خدمت رشد انسان و هم برای سقوط انسان عمل کند.

پس بازهم بدین نکته می‌رسیم که ذهن تنها و تنها می‌تواند چگونگی‌ها و راه و روش‌ها را موردبررسی و تغییر قرار دهد و دخالت در سمت‌وسو و جهت حرکت و به عبارتی چرایی و ارزش‌های مربوط به افکار و رفتارها خارج از حوزه و عملکرد ذهن است.

تصور کنید که شما برای طی یک مسیر وسیله و ابزاری در اختیاردارید و هرچقدر ذهن و منطق قوی‌تر داشته باشید آن وسیله پیشرفته‌تر خواهد بود.پس بنا به قدرت ذهن و منطق شما وسیله‌تان می‌تواند دوچرخه، خودرو یا هواپیما باشد که مسیر را بتوانید سریع‌تر بهتر و امن‌تر طی کنید.

اما تشخیص اینکه شما چه مسیری را طی خواهید کرد یا در چه جهتی باید حرکت کنید، کار وسیله نیست و وسیله نمی‌تواند آن را تعیین کند.

اگر وسیله پیشرفته‌ای داشته باشید و در مسیر صحیحی حرکت کنید، مسیر درست را به‌سرعت طی خواهید کرد و اگر در مسیر نادرستی باشید، هرچقدر وسیله پیشرفته‌ای داشته باشید به همان نسبت نیز تباه‌تر وزندگی مسئله‌داری خواهید داشت.

اگر چرایی‌ها به عهده ذهن نیست پس چگونه باید چرایی‌ها را تعیین کرد؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در این بحث می‌توان عنوان کرد اینکه پس چگونه می‌توان سمت‌وسو و به عبارتی چرایی و ارزشمندی درست را پیدا کرد و چگونه بدون دخالت ذهن امکان‌پذیر است که بتوان مسیر زندگی و معنا و مفهوم آن را یافت و به سمت آن حرکت کرد؟

در مقاله بعدی به این نکته ارزشمند اشاره خواهیم کرد.

لطفاً این سلسله ‌مطالب را پیگیر باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

همیشه بررسی کنید

تغییر و تحول

زمان تغییر ما کی فرا خواهد رسید؟

چه زمانی شما باید تغییر کنید؟از کجا بدانید زمان تغییر شما فرارسیده است؟ بهترین زمان تغییر کی هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن