یکشنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

آیا رضایتمندی، حرکت در مسیر اهداف خود هست؟

آیا رضایتمندی حرکت در مسیر اهداف خود هست؟

در نگاه اول رضایتمندی یعنی در مسیر اهداف خود بودن است.

به عبارتی همانطور که گفته می‌شود: “خوشبختی هدف نیست بلکه مسیر رسیدن به هدف است”؛ از این تعریف هم میتوان استفاده کرد و گفت که بله؛ رضایتمندی سیر در مسیر اهداف و خواسته های خود بودن است.

این تعریف را با یک تبصره می توان پذیرفت و رضایتمندی دانست.

رضایتمندی
رضایتمندی

اما آن یک نکته مهم چیست؟

اگر هدف و خواسته بر اساس معیارهای درونی است و درست انتخاب شده است، بله؛ هم زمانی که در مسیر رسیدن به ان هدف هستیم و هم زمانی که به خواسته خود می‌رسیم، رضایتمندی و سعادتمندی را تجربه می‌کنیم. اما در صورتیکه معیارهای انتخاب خواسته و هدف بر اساس نیازهای واقعی و درونی نباشد در اینصورت در هیچ شرایطی رضایتمندی حاصل نخواهد شد.

نیازهای درونی

نیارهای واقعی و درونی ما چیست که باید اهداف را بر اساس آن انتخاب کنیم؟

 

نیارهای درونی هرکسی با دیگران متفاوت است. نیازهای زیستی، امنیت، عاطفی و رشد شخصیت و تحول که برای هر سخصی در هر سطحی متفاوت خواهد بود.

نیاز شما برای تحصیل با نیاز یک نفر دیگر برای تحصیل متفاوت است. هرکسی یک عمل و خواسته را بنا به نیاز و اولویت‌های متفاوتی انجام می‌دهد.

این اولویت ها و نیازها با توجه به شخصیت و باورهای افراد باهم فرق دارند.

به عنوان مثال :

اگر در نظر داشته باشید که ازدواج بکنید و بر اساس نیاز درست و واقعی تصمیم نگیرید و مثلا برای رهایی از شرایط سخت خانواده تصمیم بگیرید یا برای بدست آوردن استقلال بخواهید ازدواج کنید(و در واقع آن‌ها نیاز واقعی شما نباشد)، بعد از ازدواج کردن خواهید دید که انگیزه شما تنها درصد بسیار کوچکی از علت اصلی برای ازدواج بوده و شما تنها به اندازه رهایی از خانواده یا بدست آوردن استقلال به رضایت می‌رسید و بعدا متوجه می‌شوید که این اصلا رضایت مورد انتظار از ازدواج نبست.

یا اینکه شما در نظر دارید در یک رشته تحصیلی، درس بخوانید و معیار انتخاب آن بر اساس سفارش یا توصیه دیگران یا معیارهایی مثل پولسازی صرف یا بازار کار و… بوده و شما اصلا نیازهای درونی و علاقه خودتان را در نظر نگرفته‌ایدو خواهید دید که در حین تحصیل با بی علاقه‌گی مواجه می‌شوید یا پس از تحصیل نمی‌توانید در آن کار موفق باشید و یا حتی در صورت موفقیت در کار، بعدا خواهید دید که آن شغل و تحصیلات علاقمندی‌های درونی و رضایتمندی درونی شما از کار و زندگی را فراهم نمی‌کند و هرچقدر هم می‌خواهید با برنامه ها و تفریحات جنبی آن را جبران کنید بازهم  جای خالی آن پر نمی شود.

رضایت و سعادت

بنابراین یک انتخاب درست بر اساس خودشناسی می‌تواند شما را در مسیر رضایتمندی و سعادت قرار دهد.

شما در انتخاب های آگاهانه و از روی خودآگاهی است که خواهید توانست هم در مسیر رسیدن به خواسته و هم در زمان رسیدن به هدف خود احساس خوشبختی و رضایتمندی بکنید.

خودآگاهی، اولین قدم برای شناخت درون است. اینکه بپذیریم و بدانیم که نیاز به درک و کشف ناشناخته های خود داریم. باید خود را خوب بشناسیم تا بتوانیم نسخه های درست و دقیقی برای بهبود و رشد و سلامت خود در نظر بگیریم.

برخلاف نظر عده ای از افراد که فکر میکنند شناخت کافی از خود دارند متاسفانه باید گفت که ما کمترین شناخت را از خودمان داریم و نیاز به عمیق تر شدن شناخت و آگاهی از خودمان داریم.

به عنوان تمرین:

خواسته و اهدافی را که تا بحال در انها تلاش کرده اید و به آنها رسیده اید را در نظر بگیرید و بگویید که در چند مورد آنها رضایتمندی لازم را نداشته اید و مجددا به دنبال یک خواسته دیگری در آن زمینه بوده اید…

 

این پادکست را هم می‌توانید گوش دهید: 

چرا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ (پادکست)

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن