شنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۸
اعتماد-به-نفس-کاذب
اعتماد-به-نفس-کاذب

چگونه بدون غرور کاذب اعتمادبه‌نفس داشته باشیم؟

اعتماد به نفس

در این مقاله به نکات بسیار ریز و مهمی اشاره خواهیم کرد که باکمی خودآگاهی به‌راحتی بتوانید تشخیص دهید که بین اعتمادبه‌نفس واقعی و غرور کاذب چه تفاوت‌هایی هست. این‌که طرف مقابل به‌جای غرور و منیت، اقتدار و منش بالایی از جانب شما حس کند.

چگونه بدون غرور کاذب اعتمادبه‌نفس داشته باشیم؟

اعتمادبه‌نفس

خوداگاهی

معمولاً افراد زیادی در مواجهه با دیگران، چه در روابط عادی و چه در روابط تنش‌زا و حل اختلافات خود اشتباهاً به‌جای نشان دادن اعتمادبه‌نفس واقعی، منی‌ات خود را بروز می‌دهند. این افراد دچار توهم اعتمادبه‌نفس هستند و شاید درک درستی از آن ندارند و این نشان از نداشتن خودآگاهی لازم در افراد است.

گفتنی است که اعتمادبه‌نفس واقعی پذیرش هر آنچه هستیم است نه حق جلوه دادن خودمان.

در مواجهه با مشکلات و تنش‌ها، دفاع از خود؛ لزوماً به معنای اعتمادبه‌نفس نیست. اگر خودآگاهانه به مسئله بنگریم در خیلی از آن‌ها شاید بپذیریم که ما حق نیستیم و طرف مقابل در جانب حق است. دید از روی خودآگاهی باعث می‌شود که حق را بهتر تشخیص دهیم و بپذیریم.

باید شرایط را بپذیریم و بپذیریم که طرف مقابل حق است. نداشتن خودآگاهی در این موارد باعث می‌شود که به خاطر یک اتفاقی که ما در آن مورد جانب حق نیستیم، از وجود اصلی و درونی خودمان دفاع کنیم و خودمان را آلوده آن اتفاق نادرست بکنیم.

در خیلی از موارد ما فکر می‌کنیم که باید از خودمان در برابر دیگران دفاع بکنیم و آن را درست و عالی جلوه بدهیم و این عمل را اعتمادبه‌نفس می‌نامیم. این‌یک برداشت غلط و ناخودآگاهانه است.

ذهن

اگر وجود اصلی خود را درک کنیم و بدانیم که در صورت هرگونه اتفاق درست و نادرست، هرگونه ضعف و نقص، نباید فطرت اصلی را درگیر و آلوده ضعف‌ها و نقص‌ها و مشکلات کنیم، در آن صورت خواهیم توانست یک وجود و فطرت درست و قابل‌اعتماد داشته باشیم و در این صورت است که به آن وجود اصیل و خودآگاه می‌توان تکیه و اعتماد کرد.

بنابراین در وهله اول

1-     پذیرش هر ضعف و نقص و رفتارهای نامعقول از جانب خودمان باعث می‌شود که خود اصلی از ضعف‌ها و نقص جدا بماند. ما رفتارها و ضعف‌های خود را از وجود خودمان جدا بدانیم. بدانیم که هرکسی، رفتارهای اشتباه و ضعف‌هایش نیست؛ چرا که ضعف‌ها و اشتباهات موقتی و قابل رفع هستند و فطرت درونی پاک و همیشگی است.

2-    بپذیریم که باید برای رشد و موفقیت خودمان می‌توانیم نقص‌های خود را اصلاح کنیم. شما در این صورت خواهید توانست در موقع بروز مشکلات مختلف با بررسی از روی خودآگاهی، ضعف و نقص‌های خود را پیدا کنید. آن‌ها را بپذیرید و درصدد رفع آن‌ها باشید. آن‌ها را رفع کنید و به وجودی قابل اعتماد دست یابید.

متأسفانه چون اکثر افراد به‌اشتباه درصدد دفاع از من کاذب خود هستند، ضعف‌های خود را نمی‌خواهند بپذیرند و زمانی که کسی چیزی را نپذیرد، هیچ‌گاه در فکر رفع آن‌هم نخواهد بود.

قدم اول برای تحول، پذیرش است. تا مسئله‌ای پذیرفته نشود، هیچ اقدامی در آن مورد هم صورت نخواهد گرفت. شما با پذیرش و رفع ضعف‌ها، قدم در مسیر بروز یک خود واقعی و بدون نقص می‌گذارید و این قدم، شروع اقتدار و تقویت اعتمادبه‌نفس شما است، بدون داشتن خودآگاهی لازم، دست یافتن به آن مشکل است.

بنابراین دفاع از ضعف‌ها اعتمادبه‌نفس نیست. شما در سایه خودآگاهی خواهید توانست به ضعف‌های خود واقف شده و آن‌ها را رفع کنید.

 

به‌عنوان‌مثال وقتی پارک دوبله می‌کنید و جریمه می‌شوید، نمی‌پذیرید که می‌توانستید درکمی دورتر جای پارک پیدا کنید و نداشتن زمان یا دوبله پارک کردن هم را دلیل بیاورید و خودتان را حق جلوه می‌دهید. این همان غرور و منی‌ات است که از بین برنده اعتمادبه‌نفس است.

این اعتمادبه‌نفس‌های کاذب هست که باعث بروز مشکلات و درگیری‌ها در جامعه می‌شود. دفاع نادرست از یک من نادرستی که دارای کار و عملکرد اشتباهی است، هیچ‌گاه نمی‌تواند شما و جامعه شمارا بهبود ببخشد.

یک خود و نفس درست و برحق، همیشه و در همه‌جا درست و برحق است و وظیفه من و شما و هرکسی است که آن را بپذیریم. به عبارتی با خودآگاهی لازم ما می‌توانیم عوض بروز غرور و منی‌ات در روابط و مشکلات، با پذیرش خود و ضعف‌ها و قوت‌های خود، نفس وجود اصلی را حمایت کنیم. هیچ فرقی نمی‌کند که آن وجود ما هستیم یا طرف مقابل این‌گونه ما در جامعه همیشه به دنبال برتری بخشیدن به‌حق و حقیقت هستیم و درواقع به نفس کاذب و دروغین اعتماد نکرده و جانب‌داری نمی‌کنیم، بلکه به دنبال ساختن یک‌نفس حقیقی و بزرگ و قابل‌اعتماد هستیم که انتشار آن در جامعه، یک الگوی واحد و وجود اصلی به ظهور می‌رسد که شامل تمام خصوصیات درست و برحق در هر رابطه و مشکلاتی خواهد بود.

این‌گونه همه عوض اعتماد و اتکا به وجودهای کاذب خود به یک الگوی درستی اعتماد خواهند کرد که به‌وسیله تک‌تک افراد و پذیرش من و حقیقت به‌صورت نمادین در جامعه شکل‌گرفته است این‌یک الگوی درست و مقابل اعتمادی خواهد بود که نسل‌های مختلف علاوه بر اعتماد و تکیه‌بر آن خود نیز در حد و استحکام و تکمیل آن خواهند بود.

چیزی که امروزه به شکل کاملاً برعکس در جامعه ما به وجود آمده و الگوهای نادرستی به‌عنوان نمادهای اعتمادبه‌نفس شکل‌گرفته و باعث موج زدن منی‌ات و غرور در جامعه شده و فاصله هر شخص با دیگری را به شکل محسوسی زیادتر کرده است.

سخن آخر

وظیفه من و شماست که با درک درست از این تفاوت بین منی‌ات های دروغین و کاذب و موقتی با خود واقعی بشناسیم، این فاصله‌ها را به‌تدریج کم‌تر کنیم. اولین قدم پذیرش نقایص خود و شروع آن از درون خودمان است.

همیشه بررسی کنید

تغییر و تحول

زمان تغییر ما کی فرا خواهد رسید؟

چه زمانی شما باید تغییر کنید؟از کجا بدانید زمان تغییر شما فرارسیده است؟ بهترین زمان تغییر کی هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن