یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸

چگونه مقاومت درونی خود را نسبت به باور و عقاید درست از بین ببریم؟

چگونه مقاومت درونی خود را نسبت به مطالب و عقاید درست از بین ببریم؟

هر مطلب و آموزه جدیدی که دریافت می‌کنیم باعث بهبود نسبی خودآگاهی و ارتعاش درونی ما می شود. البته به طور کلی مطالب مثبت باعث افزایش ارتعاش و مطالب منفی باعث کاهش آن می شوند.

آموزه‌ها برای تبدیل‌شدن به یک آگاهی باید در وجود شما تبدیل به یک باور شود. زمانی که مطلبی تبدیل به باور درونی شد در این صورت نشانه‌های آن در توانایی‌ها و افکار و گفتار شما بروز خواهد کرد و درنهایت شما در اعمال خود آن را نشان خواهید داد و به‌تدریج با تکرار و تبحر در آن این آموزه برای شما تبدیل به شعور روحی خواهد شد و ماندگار در روح تا ابد.

                اگر شما پیش از دریافت آموزه، آگاهی اولیه‌ای در مورد آن نداشته باشید، در این صورت با اندک بررسی اولیه و رفع سؤالات احتمالی خواهید توانست در زمان کوتاهی به مرحله پذیرش و تبدیل آن مطلب به باور برسید.

اما اگر شما آگاهی‌های از پیش دانسته‌ای در مورد مطلب مربوطه داشته باشید، در این صورت شما احتمالاً برای پذیرش مطلب جدید با تقابل باورهای قبلی مواجه خواهید بود.

 درصورتی‌که مطلب جدید مطابق با باورهای قبلی شما بود، مطلب جدید با سرعت و کیفیت بیشتری موردپذیرش شما قرار خواهد گرفت و اگر مطابق باورهای قبلی شما نباشد، در این صورت مطلب جدید برای پذیرش باید از سد باور قبلی شما بگذرد.

                این پدیده هم مزایایی برای شما دارد و هم مشکلاتی

ازجمله اینکه اگر باورهای قبلی شما، محکم و درست باشند، در این صورت شما به‌راحتی دستخوش تغییرات اتفاقی و تحت تأثیر هر مطلب درست و نادرست در این عرصه انفجار اطلاعات قرار نخواهید گرفت.

اما اگر احیاناً مطلب جدید بهتر و صحیح‌تر از مطالب و باورهای قبلی شما بود در این صورت پذیرش مطلب صحیح و جدید برای شما به این راحتی هم نخواهد بود و ب مقاومت درونی مواجه می‌شوید.

امروزه با ظهور آگاهی‌های جدید و در عصر پایان تاریکی‌ها قرار داریم، شاید بعضاً با تقابل باورهای قدیمی خود با مطالب و آگاهی‌های جدید باشیم و در پذیرش آن‌ها با مقاومت درونی ناخواسته مواجه شویم.

در خیلی از موارد خودمان متوجه این مقاومت درونی نمی‌شویم اما باکمی تأمل شاید بتوانیم باور قبلی خود در این مورد را بیابیم و علت پذیرش نکردن آن آموزه را متوجه شویم.

این مطلب هیچ منافاتی با بحث و درخواست استدلال و توضیح برای فهم و بررسی بیشتر یا رفع ابهامات برای مطلب نیست و در این مورد گفتنی هستم که شاید اتفاقاً افرادی درگیر این قضیه شوند که شاید در ابتدا مطلب را کامل قبول کنند اما بعد از مدتی هیچ تأثیر مثبت در افکار و یا آثار عملی در رفتار آن‌ها دیده نشود و این خود نشانه‌ای بر مقاومت درونی و البته کاملاً نامحسوس باشد که در ظاهر مطلبی را بپذیریم اما در عمل هیچ نشانه‌ای دریافت نکنیم.

بنابراین تشخیص اینکه واقعاً یک آموزه برای کسی موردقبول هست یا نه، اول توسط خود افراد قابل‌تشخیص هست و در مراحل بعدی شاید توسط اساتید قابل‌تشخیص باشد.

پس هرزمان که تشخیص دادید که باید در مورد یک آموزه‌ای بیشتر پذیرش داشته باشید بدانید که شاید یک باور درونی مقاوم در برابر آن دارید.

برای رفع این مانع و جایگزینی مطلب جدید به‌جای باور قبلی، می‌خواهم روشی را توضیح دهم که نتیجه فوق‌العاده‌ای دارد و کمک بسیار زیادی در این مورد برایتان خواهد کرد.

تغییر باور
تغییر باور

راه حل عملی

  • در قدم اول خوب فکر کنید و آن باور کهنه را پیدا کنید و برای خود مشخص کنید
  • در قدم بعدی مطلب و آموزه جدید را کاملاً مشخص کنید و برای خود بگویید که می‌خواهید این مطلب جدید را به‌عنوان باور جدید، جایگزین آن باور قبلی کنید.
  • در قدم سوم به باور قبلی خود میگویید که او تا اینجا با شما همراه خواهد بود و از این به بعد دیگر نیازی به آن ندارید
  • از او تشکر کنید که با شما همراه بود و شمارا تا این مرحله آورده است و از آن خداحافظی کرده و به‌صورت فکری در درون یک دستمال قیمتی و زیبا بپیچید و در درون یک صندوقچه بگذارید و در آن را ببندید و به در آن‌یک قفل بزنید.
  • صندوقچه را در درون خاک قرار دهید و روی آن را بپوشانید. یا اینکه می‌توانید صندوقچه را به آب روان بسپارید تا آن را ببرد.
  • از مطلب و آموزه جدید هم بخواهید که در جایگاه وی قرار گیرد و به‌عنوان یک باور قدرتمند برای شما عمل کند. از وی بخواهید تا افکار و اعمال شمارا بر اساس خود تنظیم و تغییرات لازم را ایجاد کند.

با انجام این کار در فکر خود به‌راحتی می‌توانید از دست مقاومت‌های ذهنی که برایتان ایجاد می‌شوند خلاص شوید

اگر به‌صورت صحیح و با دقت مراحل آن را انجام دهید نتیجه شگفت‌انگیزی دریافت خواهید کرد.

اگر علاقمند باشید می توانید این مقاله را هم بخوانید

حذف خاطرات بدی که احساسات جریحه دار ایجاد کرده‌اند

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن