دوشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۹
هویت اصلی
هویت

هویت جعلی چیست؟

 

هویت

 

هویت جعلی چیست؟

چند روز پیش خبری در تلویزیون و رسانه‌ها دیدم با این مضمون که دانشمندان کشورمان موفق به کشف داروی ضد سکته و عوارض قلبی شده بودند که نتیجه خوبی در آزمون داده بود. در خبر و متن آن چیزی که توجه مرا به خودش جلب کرد این بود که اهمیت خود کشف و تأثیر آن در بهبود زندگی مردم چندان موردتوجه نبود و چیزی که به شدت در آن خبر برجسته و اهمیت داشت، تیتر شدن آن در مطلب خارجی و متون علمی دنیا بود.

 

هویت شناسی

هویت جعلی

باکمی دقت بیشتر، میتوان دید که تقریباً در اکثر اخبار کشورمان، نفس عمل و کیفیت و کمیت آن چندان مهم به شمار نمی‌رود و معمولاً ما توجه بیشتری به انعکاس آن اخبار در رسانه‌های دیگر داریم و آن را برای خود یک موفقیت جلوه می‌کنیم.

کمی در این موضوع فکر کردم و به این نکته رسیدم که همانند خیلی از اتفاقاتی که در زندگی شخصی خود به نظر و تأثیر دیگران اهمیت می‌دهیم در سطح ملی هم، همین پدیده گریبان گیر ما و شاید خیلی از افراد و حتی ملیت‌های دنیا شده است.

به همین دلیل خواستم مقاله‌ای تحت عنوان هویت بنویسم تا مقایسه و بررسی عمیق‌تری در خصوص هویت اصلی و هویت جعلی داشته باشم.

هویت

هویت هر شخص از مجموعه افکار دیدگاه‌ها و اعمال و روند زندگی وی به وجود می‌آید و با هرگونه تغییرات در این روند، هویت و شخصیت فرد دچار تحول و تغییر می‌شود.

اصولاً هویت و شخصیت برای هر فرد به‌عنوان یک مشخصه و نشانگر عمل می‌کند و البته که اصل و کنه وجودی آن نیست و فقط به‌عنوان یک نشانگر برای وی است به عبارتی شخصیت هر فرد کاتالوگ و دفترچه مشخصات فردی وی است و البته که خود و اصل وی نیست.

 

هویت چیست؟

 

  • هویت هر شخصی یک اعتبار موقتی برای وی است و دائم در حال تغییر و تحول است و تنها یک نماینده و اثری از اصل وجودی هر فردی هست.

شخصیت و هویت هرکسی به‌طور کامل برای دیگران قابل‌شناسایی نیست و به همین دلیل نمی‌توان بر اساس این مشخصه به‌طور کامل قضاوت و نتیجه‌گیری کرد. شخصیت هر فرد در طول زمان به‌ تدریج بر دیگران رونمایی می‌شود و در اثر ارتباط و برخوردهای مختلف دقیق‌تر می‌شود.

هویت هر فردی در جنبه‌های متفاوت، شکل و فرم متفاوتی دارد و افراد شکل رنگ متفاوتی از نگاه‌های متفاوت به خود می‌گیرند.

تمام این بحث‌ها نشان می‌دهد که نباید شخصیت و هویت را به‌عنوان تمام داشته‌های هر کس در نظر گرفت و تنها می‌توان از این گزینه به‌عنوان یک پارامتر راهنما و کمکی استفاده کرد.

باید یادمان باشد که هویت هرکسی، اصل وجود او نیست و اگر این اشتباه را بکنیم بعدها از بابت این قضاوت نادرست نتیجه اشتباهی را برداشت خواهیم کرد. با یک مثال این قضیه را توضیح می‌دهم:

فرض کنید که یک پلیس را می‌بینید او در جنبه کاری یک پلیس است اما آیا وی یک پدر نیست؟ شاید وی یک دانشجو نیز باشد. او یک فرزند است و چندین هویت دیگر را نیز دارا است و این هویت‌های مختلف باعث می‌شود که او تنها یک پلیس نباشد.

وی یک انسانی است که در سرکار پلیس، در دانشگاه دانشجو، در خانه پدر، در فامیل فرزند فلانی، به‌عنوان یک شهروند شهر خاص و یک کشور خاص و دارای عقیده و زبان و… مختلف که باعث می‌شود یک هویت و شخصیت متفاوتی از همکار پلیس خود باشد.

  • بنابراین هویت‌ها تنها نشان و علامت‌هایی برای راهنمایی هستند و هیچ‌گاه اصلیت وجودی فرد را مشخص نخواهند کرد.

نکته بسیار مهم در این میان این است که معمولاً افراد اصل وجودی خود را با هویت خود اشتباه می‌گیرند. به عبارتی با هویت خود یکی می‌شوند و خود را به‌عنوان یک هویت خاص قلمداد می‌کنند. افراد در خیلی از موارد شاخص‌ترین مشخصه خود را به‌عنوان هویت اصلی خود در نظر می‌گیرند. منظور از شاخص‌ترین مشخصه یعنی، هویتی که آن را بهتر از سایر هویت‌ها می‌داند و آن شاخص را دوست دارد و یا بهتر می‌تواند خود را در آن قالب و هویت جلوه دهد. مثلاً در مثال بالا، آن فرد شاید خود را پلیس بداند و یا یک دانشجو.

هویت خاص

 

افراد مختلف با توجه به علاقه‌مندی‌ها یا شاخص‌های خاصی که بعداً در آن مورد صحبت خواهیم کرد; با یک یا چند هویت خود همزادپنداری می‌کنند و خود را آن مشخصه می‌نامند. این پدیده خود را در پاسخ افراد به سؤال شما که کیستید و خود را معرفی نمایید، نمایان می‌کند.

آیا این مشخصه ها اکتسابی هستند؟

شاخص‌ها بسیار زیاد هستند و افراد در شرایط مختلف خود را بنا به نیاز به یکی از این شاخص‌ها متصل می‌کنند. مثلاً فردی خود را ایرانی، فردی ترک‌زبان، فردی پزشک، فردی کارمند، فردی مادر مهربان، فردی دانشمند، فردی تاجر، فردی هکر، فردی وزیر، فردی مهندس، وکیل، … می‌داند.

درواقع همه مشخصات بالا قسمتی از مشخصات و هویت‌های اکتسابی فرد هستند و هیچ‌کدام به‌عنوان یک مشخصه اصلی و هویت واقعی کسی نیست. تمامی این خصوصیات قابل عوض شدن است و در اثر تغییر و تحولات هر یک از این مشخصه‌ها امکان از دست رفتن دارند.

پس افرادی که خود را با یکی از هویت‌هایشان همسان می‌دانند درواقع خود را محدود می‌کنند و به عبارتی یک قالب کاذب به اصل وجودی خود می‌زنند و این‌گونه هویت‌های کاذب ایجاد می‌شود. هویت‌های کاذب و اکتسابی همان من‌هایی هستند که افراد دائماً در حال دفاع از آن‌ها هستند. من‌های موقتی و کاذبی که به‌جای هویت اصلی و ذات وجودی انسان جایگزین می‌شوند.

این هویت‌های کاذب چون موقتی و نااصل هستند و هران امکان از بین رفتن آن‌ها وجود دارد. برای اینکه جایگاه خود را حفظ کنند فرد را به‌شدت وادار به مقابله و دفاع از خود می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال فردی که فکر می‌کند شاگرد ممتاز یک‌رشته‌ای است به‌شدت با افرادی که درصدد برتری هستند مقابله و مخالفت می‌کند. فردی که فکر می‌کند یک پزشک متخصص است شاید برای دفاع از هویت خود سایر پزشکان هم تخصص خود را افرادی ناوارد و غیرمتخصص بداند. از این نوع مثال‌ها حتماً شما هم سراغ دارید و می‌توان نمونه‌های بسیار زیادی را مثال زد.

 

هویت

 

حتی یک مادر در عین اینکه با عشق مادرانه در خدمت فرزندان خود است بنا به هویت کاذب مادری که پیداکرده است، شاید سایر مادران و رفتارهای آن‌ها را در مقایسه با عملکرد خود، نامناسب و نا مادرانه بداند و در فکر حق جلوه دادن اعمال خود نسبت به هویت مادری خود است، پس به‌راحتی می‌توانیم نقش هویت‌های کاذب و موقتی و اکتسابی را نسبت به هویت اصلی و کنه وجودی خودمان بدانیم و باکمی تأمل به درک درستی از این‌همه تضاد و تقابل در بین افراد برسیم.

 

هویت چیست؟

در بحث‌های آتی به‌طور مفصل به این بحث خواهم پرداخت و فعلاً می‌خواهیم هویت‌های جعلی و موقتی را شناسایی کنیم و مشکلاتی که از این بابت گریبان گیر ما شده است را بیابیم و سپس با درک هویت اصلی خود، به‌راحتی از پس مشکلات به وجود آمده برآیم.

هویت اکتسابی

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن