سه شنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۸
مقاومتهای ذهنی در تصمیم
تصمیمات نامشخص

چگونه با مقاومت‌های ذهنی ناخواسته مانع رشد و پیشرفت و رسیدن به خواسته‌هایمان می‌شویم؟

چگونه با مقاومت‌های ذهنی ناخواسته مانع رشد و پیشرفت و رسیدن به خواسته‌هایمان می‌شویم؟

همه افراد تقریباً از هدف و خواسته‌ ای که به دنبال آن هستند و علاقه‌مند به کسب و رسیدن به آن خواسته هستند را در ذهن متصور هستند و دورنمایی هرچند نصف و نیمه از آن دارند.

البته این تصویر ذهنی و کیفیت آن و تأثیر آن در رسیدن به خواسته‌ ها، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در مقالات دیگری به آن پرداختیم.

مسئله مهمی که در این مقاله می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که عده‌ای از افراد به جد دنبال خواسته‌ های خود هستند، اما به دلایل مختلفی از رسیدن به آن باز می‌مانند. هیچ‌گاه هم نمی‌دانند که علت آن چیست و در نهایت تلاش‌های زیاد آن‌ها معمولا بی نتیجه می‌ماند و آنها دست خالی از خواسته و هدف خود خواهند بود.

مقاومت ذهنی

یکی از مهم‌ترین این دلایل، مقاومت ذهنی ناخواسته است که مانع از دست یافتن به خواسته‌ها می‌شود .

این افراد وقتی می‌خواهند به خواسته‌ ای برسند، بیش از آنکه بر چرایی خواسته خود تأکید کنند بر چگونگی انجام آن اصرار دارند. گو اینکه آن‌ها باید خود چگونگی رسیدن به خواسته را تعیین و مشخص کنند، غافل از اینکه اگر روش و نحوه رسیدن به خواسته به‌گونه‌ای که در ذهن خود دارند میسر بود تا به حال به خواسته خود رسیده بودند.

بنابراین تأکید و اصرار بر چگونگی رسیدن به خواسته‌ به روش ذهنی خودمان علاوه بر به تأخیر انداختن زمان وقوع آن، موجب  نادیده انگاشتن روش‌هایی است که جهان هستی برای رسیدن به آن هدف در نظر گرفته است و چه‌بسا خودمان مقاومت‌های ناخواسته‌ ای در برابر آن روش‌ها انجام می‌دهیم.

توجه به این نکته مهم بسیار حائز اهمیت است که ضمن حرکت به سمت خواسته‌، از اصرار به روش ذهنی خود دست بکشیم و با تسلیم در برابر روش‌هایی که کائنات و سیستم برای رسیدن به خواسته‌ ها در مسیر قرار می‌دهد؛ پذیرای کامل آن‌ها باشیم. در این شرایط به‌وضوح خواهیم دید که چه‌بسا بسیاری از اهداف و خواسته‌ها در دسترس و قریب‌الوقوع بودند ولی به دلیل مقاومت خود افراد حاصل نمی‌شدند.

به‌عنوان مثال:

فردی را در نظر بگیرید که خواسته‌ استقلال مالی و شرایط بهتری در کسب‌وکار خود است. این فرد با تلاش و برنامه‌ریزی و تعیین اهداف و چشم‌اندازهای خود دایم درصدد بهبود شرایط موجود خود است.

شاید باکمی توجه به‌راحتی متوجه این نکته باشد که کسب‌وکار فعلی او، با شرایط وی و اهدافی که در نظر دارد متناسب نیست و یا باید تغییراتی در خود ایجاد کند تا از کسب‌وکار خود بهره‌مند شود یا اینکه کسب‌وکار خود را عوض کند.

با توجه به تغییر ندادن خود، بایستی تغییر در شغل را انجام دهد و شاید روزانه یا هراز مدتی شرایطی برای تغییر شغل و نحوه کسب‌وکارش ایجاد می‌شود که وی آن را رکود یا بد‌بیاری در کسب‌وکار می‌بیند؛ در حالی که با پذیرش شرایط جدید شاید در کمترین زمان ممکن به شرایط خیلی بهتری در اهداف و خواسته‌های خود برسد اما با اصرار بر وضعیت فعلی و روش بهبود شرایط با روش ذهنی خود، روزبه‌روز مسیر رسیدن به خواسته خود را طولانی‌تر می‌کند و کماکان در وضعیت ناخواسته مالی به سر می‌برد.

 

ذهن عامل اصلی

این مقاومت‌ها از ناحیه ذهن ایجاد می‌شود و دلایل متعددی دارد. ازجمله اینکه اینرسی ذهنی باعث ایستایی است و ذهن در برابر تغییرها مقاوم بوده و سعی در حفظ شرایط موجود دارد.

یعنی شرایط روتین و همواری که در کارهای روزمره برای آن فرد ایجاد شده، باعث شده است که ذهن وی به آن‌ها عادت کند و در برابر تغییر این عادتها و عوض شدن برنامه روتین روزانه از خود مقاومت نشان دهد.

جالب اینجاست که این مقاومت‌ها با چنان دلایل منطقی و محکم پشتیبانی می‌شود که خودش نیز قانع می‌شود و این چنین می‌پندارد که این تغییر روند به نفع وی نخواهد بود.

در مسایل دیگر همچون روابط، مسایل خانوادگی و خیلی از حوزه های مختلف نیز مثال‌های زیادی قابل ذکر است.  هرکسی به راحتی می تواند با بررسی کوتاهی به مثال‌هایی در زندگی خود برسد.

در بحث‌های بعدی در خصوص اینرسی ذهنی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

همیشه بررسی کنید

تغییر و تحول

زمان تغییر ما کی فرا خواهد رسید؟

چه زمانی شما باید تغییر کنید؟از کجا بدانید زمان تغییر شما فرارسیده است؟ بهترین زمان تغییر کی هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن