دوشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۹

چگونه فریب‌های ذهن را تشخیص دهیم؟ (ترفندهای ذهنی ۱)

چگونه فریب‌های ذهن را تشخیص دهیم؟

در کجا؟

اساساً ذهن در بعضی از موارد برای اینکه خود را مستحق و درستکار جلوه دهد و اصطلاحاً تقصیرها را به عهده شخص و یا چیز دیگری بیاندازد، از ترفندهای مختلفی بهره می‌برد.

حتماً با صحنه‌هایی از قبیل اینکه این تقصیر من نیست، فلانی به من گفت، کسی به من خبر نداد و… برایتان آشنا باشد. درواقع در خیلی از موارد بااینکه مطمئن به کم‌کاری و انجام اشتباه کار توسط خودمان هستیم، اما سعی می‌کنیم به هر شکل ممکن تقصیر آن را به عهده شخص دیگری بیاندازیم.

چرا؟

در این میان علت‌هایی مثل اعتبار و آبرو، ضرر و زیان مالی، حمایت از فرزندان یا همسر یا خانواده و خیلی موارد این‌چنینی باعث می‌شود که سعی در حق جلوه دادن خودمان کنیم.

درواقع این ذهن شماست که قطب نمای حق‌طلبی و راست‌کرداری شمارا به خاطر منافع کوتاه‌مدت خود در قالب، پول و اعتبار و حیثیت و… کج کرده و شمارا وادار به‌ناحق گویی می‌کند.

شاید این پدیده را در خیلی از افراد دیده باشیم و این نوشته‌ها شمارا به یاد بعضی از افراد بیاندازد. این افراد بیشتر دنباله‌رو ذهن هستند و اصطلاحاً به افرادی که دارای این نوع خصوصیت باشند افراد ذهنی می‌گویند.

در بحث‌های بعدی در خصوص علت اینکه چرا ذهن این کارها را انجام می‌دهد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله یکی از ترفندهای ذهن در این خصوص را موردبحث قرار می‌دهم.

البته در اینجا ما قصد نفی ذهن و عملکرد آن را نداریم، بلکه ذهن محدوده و شرح وظایفی دارد که باید در حیطه وظایف خود عمل کند. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص به مقالات مربوط به بخش ذهن مراجعه نمایید.

ترفند ذهن

ازجمله ترفندهایی که ذهن برای فرافکنی از آن بهره می‌برد، خوب جلوه دادن خود در لباس دیگر خواهی است.

به‌عنوان‌مثال زمانی که شما در حال یادگیری موضوعی هستید اگر این موضوع برخلاف روند فعلی ذهن شما نباشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد و شما روال طبیعی خودتان را خواهید داشت، چون قرار نیست ذهن شما متحمل تغییری شود.

درصورتی‌که آموزش مربوطه شما (آموزش یا هر مطلبی که شما دریافت می‌کنید مثلاً شاید یک نکته‌ای را در یک کتاب خواندید) باعث ایجاد تغییراتی درروند فعلی ذهن شما باشد.

البته با اصول و منطق هم همراه باشد که ذهن شما به‌راحتی نتواند آن را زیر سؤال ببرد، در چنین شرایطی ذهن شما در لباس پذیرش به استقبال آن مطلب خواهد رفت البته با یک ترفند بسیار ماهرانه!!!

ترفند ماهرانه

حتماً شما هم با این صحنه مواجه بوده‌اید که وقتی یک مطلب یا آموزه‌ای را دریافت می‌کنید که بسیار آموزنده یا کاربردی هست، از فرط خوشحالی و انگیزه بالا، سریعاً به فکر اجرای آن برای فرزند یا همسر یا نزدیکان خود می‌افتید.

دراین ‌بین ذهن شما یک ترفند کوچکی را اجرا کرده است. شما از فرط کاربردی یا عالی بودن آن مورد و اینکه چطور مطلبی که خوانده‌اید مهم و عالی و کاربردی هست، به‌جای فکر اجرای آن برای خود، سریع آن را برای عزیزان خود نسخه می‌پیچید.

این عمل به‌ظاهر یک عمل خیرخواهانه است اما درواقع گول و ترفند ذهن شما برای در امان ماندن از آن مطلب و آموزش و درنهایت تغییر است.

شما بدون اینکه خود را ارتقا دهید، هرگز نخواهید توانست آن را به دیگران هم سرایت دهید.

گول ذهن خودتان را نخورید، اول خود اجرا کنید عامل آن باشید و سپس بدون اینکه شما چیزی بگوئید دیگران هم (بخصوص عزیزان شما) آن عمل و فکر خوب را از شما برداشت و اجرا خواهند کرد.

 

در هر صورت این مطلب را به یاد داشته باشید که ذهن شما در برابر هرگونه تغییر مقاومت نشان خواهد داد. اگر منطق یا علت درست یا نادرستی را بتواند برای خود دست و پا کند که شما را قانع خواهد کرد تا آن مطلب را نپذیرید و اگر منطق و دلیلی نتواند ارایه کند، مجبور به پذیرش آن خواهد بود، منتهی با ترفندهایی مانع از اجرای آن خواهد شد.

در مقالات بعدی سعی خواهم کرد ترفندهای دیگری از ذهن را بازگو کنم.

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن