دوشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۹
قلموی خود را پاک کن
قلموی خود را پاک کن

قلموی خود را تمیز کن (اثر احساسات درونی در نتیجه اعمال )

تاثیر احساسات درونی بر نتایج کارها

می‌خواهیم در این مقاله تاثیر افکار و احساسات فعلی خود بر روی کار یا فکر و تصمیمی که الان در حال انجام آن هستیم را  بررسی کنیم، به عبارتی می خواهیم تاثیر وضعیت فعلی احساسات درونی خود را بر روی نتایج کارها و تصمیمی که می‌خواهیم بگیریم را بدانیم.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که یک فرد در حالتهای احساسی متفاوت ،نتایج مختلفی از یک کار ثابت دریافت می‌کند، همچنین نوع تصمیم‌هایی که در حالت‌های احساسی مختلف اتخاذ می‌کند باهم متفاوت است.

در شرایط مختلف احساسی ، تصمیم‌های متفاوت از هم می‌گیرد. در واقع تاثیر احساس فعلی درونی شما بر روی تصمیم یا کاری که الان در حال انجام آن هستید بیش از آنچه که فکرش را بکنید بیشتر است.

شاید بتوان تاثیر آن را بیش از نظر خودآگاه شما دانست یعنی شما به طور غیرمستقیم بوسیله احساسات خود کنترل می‌شوید و تنها فکر می‌کنید که آگاهانه رفتار می‌کنید و تصمیم‌های کاملا مستقلی می‌گیرید.

یک مثال واقعی

همان طور که وقتی در بوم نقاشی از یک رنگ استفاده می کنیم و قسمتی از نقاشی را رسم می‌کنیم و زمانی که بخواهیم قسمت دیگر نقاشی را با رنگ دیگری ایجاد کنیم، در صورتی که قلموی‌مان به رنگ قبلی آغشته است به رنگ جدید بزنیم، رنگ جدید حاصل ترکیب رنگ قبلی و رنگ آغشته شده خواهد شد و این همان رنگ مورد نظر ما نیست.

به عنوان مثال وقتی قسمتی از نقاشی را با رنگ قرمز کشیده‌ایم و در ادامه از رنگ زرد استفاده می‌کنیم رنگ حاصل جدید به رنگ نارنجی خواهند بود و این رنگ مد نظر ما نیست.

قلموی خود را پاک کن
قلموی خود را پاک کن

 

در واقعیت چه اتفاقی می‌افتد

 

امروزه به سختی میتوان گفت که پدیده ها و اتفاقاتی که یک فرد به انجام می‌رساند از همدیگر مستقل هستند، هرچند که از لحاظ موضوع هیچ ارتباطی هم باهم نداشته باشند.

توالی زمانی

به عبارتی تنها عامل توالی زمانی، همبستگی بزرگی بین پدیده‌ها و اتفاقات به ظاهر نامربوط به هم را ایجاد می کند.

وقتی صبح با صبحانه کاملی از خانه بیرون می‌روید، روز به مراتب بهتری را شروع خواهید کرد. در حالی که خوردن صبحانه هیچ ربطی به موضوع کارهای شما ندارد ولی یک پیش زمینه مثبتی برای وقوع بهتر کارهای بعدی برای شما ایجاد می‌کند.

با این تعریف کارهای ماقبل شما در موفقیت کار فعلی شما موثر و دارای سهم هستند. در نظر بگیرید که شما قرار هست ساعت ۳ بعد از ظهر در یک آزمونی شرکت کنید. تمامی اقداماتی که از صبح موقع بیدار شدن انجام می‌دهید تا رفته رفته به ساعت ۳ بعد از ظهر نزدیک شوید در میزان احساسات درونی شما تاثیر گذار هستند و شما در سر جلسه امتحان با توجه به میزان مقیاس احساسی خود، توانایی استفاده از معلومات و داشته‌های خود را خواهید داشت؛ یعنی اگر شما تمامی مطالب مورد آزمون  را به میزان ۱۰۰درصد آگاه باشید و میزان احساس درونی شما در موقع امتحان در وضعیت ۶۰ درصد باشد در بهترین شرایط شما از ۶۰درصد داشته های خود می‌توانید استفاده کنید و این در حالی است که معمولا بسیاری از افراد در بهترین حالت‌ها بیش از ۸۰ درصد آگاهی لازم را دارا نیستند.

و این یعنی با احساس ۶۰درصدی در بهترین شرایط هم، نتایج نزدیک ۵۰درصد خواهد بود.

نتیجه کار قبلی

پس می‌توان نتیجه گرفت که رابطه احساسات درونی شما و بخصوص تاثیری که از آخرین فکر یا عمل خود دریافت کرده‌اید، تاثیر بسیار زیادی در نتیجه عمل بعدی شما خواهد داشت.

 

به همین منوال زمانی که در برخورد با افراد و کارهای مختلف پیش زمینه ای از تاثیر آنها در ذهن باقی می‌ماند این تاثیر به طرز انکارناپذیری در نتیجه کار فعلی‌ما موثر خواهد بود و آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آیا در کارهای روزمره به این موارد توجه می‌کنیم

در کارهای روزمره معمولا این روند زیاد مشهود نیست در حالی که تاثیر خود را می‌گذارد و بایستی بر آن توجه کرد.  در زمانی که افکار و کارهای حساس‌تری را انجام می‌دهیم این مورد به شدت در نتیجه مورد انتظار، موثر واقع می‌شود  و نتیجه مدنظر را به طور معناداری از حقیقت دور می‌کند.

آیا شغل‌های ما در معرض این تغییر قرار دارد

شاید در اموری همچون وکالت و قضاوت، مسائل مالی، مسائل انسانی و پزشکی،نتایجی به دور از حقیقت ایجاد کنند.

یعنی به راحتی میتوان تاثیر احساسات درونی را در شغل و حرفه افراد و نتایجی که هر روزه به دست می‌آورند یا در کارها و نتایج دیگران تاثیر می‌گذارند را مشاهده کرد.

شاید حکم یک قاضی در مواجهه با پرونده خاص خیلی تاثیر پذیر از روند پرونده های قبلی باشد

شاید دفاع یک وکیل تاثیر پذیر از دفاع و نتیجه برد یا باخت پرونده قبلی باشد

شاید یک معلم تاثیر زیادی از کلاس قبلی را در این کلاس از خود بروز دهد

شاید یک پدر تاثیر کار روزانه را بعد از پایان کار خود در خانه نشان دهد

و خیلی شایدها و تاثیرات دیگری که روزانه با آنها مواجه ودرگیر هستیم

چه باید کرد

در اولین قدم خودآگاهی باید داشت یعنی برای آگاه شدن از وضعیت لحظه به لحظه خود و شرایطو احساسات درونی، بهترین نسخه خودآگاهی است.

دریافتن حال و وضعیت خود در هر زمان که احساس کردیم شرایط احساسی خوبی نداریم. به جای نشان دادن عکس العمل به ان شرایط احساسی درونی نامساعد خود، اگر بدانیم و دریابیم که این شرایط احساسی ما است که این وضعیت را فعلا برایم رقم زده است، خیلی آگاهانه و با هوشیاری بیشتری میتوانیم تصمیم درستی را در ان لحظه بگیریم.

تمریناتی مثل شمردن تا ۱۰، یک لیوان آب خوردن، نفس عمیق، پاشدن اگر نشسته هستیم یا نشستن اگر ایستاده هستیم و…. همه و همه روش‌هایی هستند که یک لحظه و آن، ما را از ان حالت بیرون می‌کند و اگر خودآگاه باشیم می‌تواند ما را به حال و احساس خود واقف کند.

تمرین

هر کار و تمرین و روشی که دارید و می‌توانید انجام دهید خوب است و مهم این است که در آن لحظه خودتان را از ان شرایط و احساس درونی خود جدا کنید.

اگر بتوانید به خودتان از بیرون نظاره کنید، عالیست و تیرخلاص عکس العمل و نتایج ناخواسته را زده‌اید.

با کمی تمرین و آگاهی قول می‌دهم که به نتایج بسیار شگرفی از این خودآگاهی برسید که قابل تصور برای‌تان نباشد.

می‌توانید نتایج خود را در قسمت نظرات بنویسید تا سایر خوانندگان هم به قدرت خودآگاهی باور داشته باشند.

یک نقاش متبحر برای اینکه تاثیر رنگ قبلی در قلموی خود را حذف کند قلموی خود را پاک می‌کند و آن را می‌شوید. وقتی که از یک رنگ جدید استفاده می‌کند کاملا مستقل و بدون تاثیر از رنگ قبلی آن را در نقش خود استفاده می‌کند.

ما هم باید زمانی که به وضعیت نامتعادل احساسی خود پی بردیم می‌توانیم احساس قبلی خود را پاک کنیم، آن را بشوییم و از ذهن خود حذف کنیم و با یک ذهن بدون احساس تاثیر پذیر از شرایط قبلی و با خودآگاهی به استقبال کار بعدی خود برویم.

به عبارتی روح خود را آگاهانه در کارها مشارکت دهیم تا ذهنیت‌های ایجاد شده و احساسات نامتعارف را مدیریت کند.

همیشه بررسی کنید

تغییر و تحول

زمان تغییر ما کی فرا خواهد رسید؟

چه زمانی شما باید تغییر کنید؟از کجا بدانید زمان تغییر شما فرارسیده است؟ بهترین زمان تغییر کی هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن