پنج شنبه , ۱۹ تیر ۱۳۹۹

چگونه با مقاومت‌های ذهنی ناخواسته مانع رشد و پیشرفت و رسیدن به خواسته‌هایمان می‌شویم

چگونه با مقاومت‌های ذهنی  ناخواسته مانع رشد و پیشرفت و رسیدن به خواسته‌هایمان می‌شویم

 تقریباً همه افراد دورنمایی ازچیزی که حتی به‌صورت مقطعی دنبال آن هستند و علاقه‌مند به کسب و رسیدن به آن خواسته هستند را در ذهن خود دارند، البته این تصویر ذهنی و کیفیت آن و تأثیر آن دررسیدن به خواسته‌ها، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در نوشته‌های بعدی به آنخواهیم پرداخت.

 مسئله مهمی که در این مقاله می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که عده‌ای از افراد به جد دنبال خواسته‌های خود هستند، اما به دلایل مختلفی از رسیدن به آن باز می‌مانند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که مانع از دست یافتن به خواسته‌ها می‌شود مقاومت ذهنی ناخواسته است.

 به عبارتی وقتی می‌خواهند به خواسته‌ای برسند، بیش از آنکه بر چرایی خواسته خود تأکید کنند بر چگونگی انجام آن اصرار دارند گو اینکه آن‌ها باید خود چگونگی رسیدن به خواسته را تعیین و مشخص کنند،غافل از اینکه اگر روش و نحوه رسیدن به خواسته به‌گونه‌ای که در ذهن خود دارند میسربود تا به حال آن خواسته به وقوع می‌پیوست؛ بنابراین تأکید و اصرار بر چگونگی رسیدن به اهداف به روش ذهنی خودمان علاوه بر به تأخیر انداختن زمان وقوع آن، موجب  نادیده انگاشتن روش‌هایی است که سیستم جهان هستی برای رسیدن به آن هدف در نظر گرفته است و چه‌بسا خود مقاومت‌های ناخواسته دربرابر آن روش‌ها به انجام می‌رسانیم. توجه به این نکته مهم بسیار حائز اهمیت استکه ضمن حرکت به سمت اهداف، از اصرار به روش ذهنی خود دست کشید و با تسلیم در برابرروش‌هایی که کائنات و خداوند برای رسیدن به خواسته‌ها در مسیر قرار می‌دهد؛ پذیرایکامل آن‌ها بود. در این شرایط به‌وضوح خواهیم دید که چه‌بسا بسیاری از اهداف دردسترس و قریب‌الوقوع بودند ولی به دلیل مقاومت خود افراد حاصل نمی‌شدند.

به‌عنوان مثال:

فردی را در نظر بگیرید که خواستار استقلال مالی و شرایط بهتری در کسب‌وکار خود است. این فرد با تلاش و برنامه‌ریزی و تعیین اهداف و چشم‌اندازهای خود دایم درصدد بهبود شرایط موجود خود است. باکمی توجه به‌راحتی می‌تواند متوجه این نکته باشد که کسب‌وکار فعلی او، با شرایط وی و اهدافی که در نظر دارد بسیار ایده آل نیست و یا باید تغییرات عمده‌ای در خود ایجاد کند تا از کسب‌وکار خود بهره فراوانی ببرد یا اینکه کسب‌وکار خود را عوض کند. با توجه به عدم تغییر در خود، بایستی تغییر در شغل را انجام دهد و شاید روزانه یا هراز مدتی شرایطی برای تغییر شغل و نحوه کسب‌وکارش ایجاد می‌شود که وی آن را رکود یا بد بیاری در کسب‌وکار می‌بیند. در حالی که با پذیرش شرایط جدید شاید در کمترین زمان ممکن به شرایط خیلی بهتری در اهداف و خواسته‌های خود برسد اما با اصرار بر وضعیت فعلی و روش بهبود شرایط با روش ذهنی خود که مبتنی بر کسب‌وکار فعلی‌اش هست، روزبه‌روز مسیر رسیدن به خواسته خود را طولانی‌تر می‌کند.

این مقاومت‌ها از ناحیه ذهن ایجاد می‌شود و دلایل متعددی دارد. ازجمله اینکه اینرسی ذهنی باعث ایستایی است و ذهن در برابر تغییرها ایستا بوده و سعی درحفظ شرایط موجود دارد. در بحث‌های بعدی در خصوص اینرسی ذهنی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن