دوشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۹
ذهن یک ابزار است

چگونه از ذهن خود را در مسیر درستی قرار دهیم؟

ذهن به‌عنوان یک ابزار قدرتمند در اختیار انسان قراردادِ شده است تا نیازها و خواسته‌های خود در این جهان را به‌وسیله آن به انجام برساند.

در مقالات قبلی به این نکته اشاره کردم که ذهن باید در چه حوزه‌هایی عمل کند و حوزه اختیارات و عملکرد ذهن باید در چه قسمت‌هایی از زندگی انسان باشد. توجه کنیم که ذهن تنها یک ابزار است و استفاده نابجا از آن می‌تواند زندگی انسان را به تباهی بکشد.

به‌راحتی قابل‌اثبات است که مشکلات امروزی که گریبان گیر بشر شده است عاملی به‌جز از استفاده نادرست و نابجا از این ابزار قدرتمند نیست.

صدالبته اگر ذهن در جای درست مورداستفاده قرار گیرد باعث رشد و تحول شگفت‌انگیز انسان در حوزه‌های مختلف زندگی خواهد بود. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این مورد که از ذهن در چه حوزه‌هایی از زندگی باید استفاده کنیم به مقاله‌های مربوط به ذهن در این سایت رجوع کنید.

چه‌کار کنیم؟

حال به این نکته می‌رسیم درصورتی‌که از ذهن خود در جای درستی استفاده نمی‌کنید پس باید چه‌کار کرد؟ اگر بتوانیم کنترل ذهن خود را در دست بگیریم (که معمولاً این‌گونه نیست و برعکس در اغلب موارد کنترل ما در دست ذهن است)و به‌راحتی می‌توان ذهن را در هرجایی که بخواهیم خاموش‌کنیم و در هرجایی که بخواهیم مورداستفاده قرار دهیم.

واژه خاموشی ذهن در اینجا مورداستفاده واقع می‌شود.

شاید در بعضی از کتاب‌ها یا مقالات به کلمه ذهن خاموش برخورده باشید.

مسلماً اگر منظور خاموش بودن کل ذهن است؛ در این صورت امکان بهره‌مندی از مواهب این جهان بدون استفاده از ذهن به‌راحتی برای انسان مهیا نیست و به‌احتمال بسیار زیاد مقصود نویسنده، خاموشی ذهن در بعضی از شرایط خاص است؛ و ما نیز خاموش بودن به‌کلیِ ذهن و به عبارتی ذهن کلاً خاموش را فعلاً در نظر نداریم و تائید نمی‌کنیم.

اما خاموشی ذهن چرا و کجا؟

همان‌طور که در مقاله‌های قبلی توضیح داده‌شده حوزه عملکرد ذهن انسان در خصوص چگونگی‌های این جهان است. یعنی هر شخصی می‌تواند در مورد چگونه انجام دادن کاری یا روش‌ها و اصول، در راستای هدف اصلی و خواسته خود گام بردارد. بنابراین حوزه علت‌ها و چرایی‌ها خارج از محدوده عملکردی ذهن است. و به عبارتی ذهن نمی‌تواند در مورد هدف و چرایی‌های اهداف و خواسته‌های شما وارد عمل شود.

منطق ذهن ناکافی است

شاید اگر کمی فکر بکنید، به اهداف و خواسته‌هایی در گذشته زندگی خود خواهید رسید که علت و چرایی اصلی آن‌ها، بر اساس منطق و فکری بنیان نهاده بودید؛ که آن منطق و تفکر امروزه حتی موردقبول خودتان هم نیست. به همین دلیل است که می‌گوئیم ذهن و منطق فقط می‌تواند روش‌ها را تعیین کند نه ارزش‌ها و چرایی‌ها را.

به‌عنوان‌مثال شما اگر بر اساس منطق ذهنی خود فکر می‌کردید که بنابه فلان علت باید شغل یا تحصیلات یا شریک زندگی خودتان را انتخاب کنید، چون بعد از مدتی ذهن و منطق شما تغییر خواهد کرد، بنابراین بعد از مدتی شغل یا رشته تحصیلی یا شریک زندگی‌تان را موردانتقاد قرارداده و شاید خواسته باشید تغییری در جهتی درروند زندگی خود بدهید و این اتفاق به همان دلیل است.

در مقاله بعدی به جزئیات بیشتری در مورد خاموشی ذهن و روش‌های آن اشاره خواهم داشت.

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن