جمعه , ۲۰ تیر ۱۳۹۹

چرا ذهن انسان در صدد حق جلوه دادن خود است؟

در مقاله چگونه فریب‌های ذهن را تشخیص دهیم؟ توضیح عنوان شد که بعضی افراد عوض حق‌طلبی و درست‌کرداری با اینکه خودشان واقف به نادرست بودن کارهای خودشان هستند ولی در کسری از ثانیه دلایل کافی برای توجیه رفتار و افکار نادرست خود پیدا کرده و در صدد حق جلوه دادن آن هستند. در این مقاله اشاره‌ای به یکی از دلایلی خواهیم کرد که میتواند انسان را وادار به این عمل کند.

اساساً مهم‌ترین پارامتر برای ذهن بقا و حفظ خودش است. اگر در یک بحث یا فکر یا در یک رفتاری نقد وارد شود، آن موقع ذهن که مسئول تولید و انجام آن فکر یا رفتار بوده، زیر سؤال می‌رود؛ و وقتی در آن مورد ذهن دچار خدشه می‌شود و محصولش نادرست عنوان می‌شود، اصطلاحاً ذهن در آن مورد دچار مرگ می‌شود؛ چراکه حاصل تلاشش از بین میرود و در واقع خودش در آن مورد از بین ‌می‌رود. به همین خاطر ذهن با شدت تمام به عقیده نادرست یا رفتار نامناسب خود تأکید می‌کند و سعی در بقای خود می‌نماید. بله درست متوجه شدید… مرگ. مرگ ذهن زمانی رخ می‌دهد که تصور یا آن اعتبار موردنظر زیر سوال برود. یعنی زمانی که ذهن شما می‌گوید که فلان مطلب درست است و خلاف آن ثابت می‌شود در واقع آن تصور ذهنی می‌میرد. در موراد خفیف و کوچک‌تر ذهن تحمل آن‌ را دارد ولی در تصورات و اصطلاحا واقعیت‌های بزرگ‌تر ذهن برای دفاع از خود به شدت برمی‌آشوبد و این همان نطقه مرگ یا بقای ذهن در آن مورد است.

          در واقع زمانی که شما از واقعیت به سمت حقیقت می‌روید ذهن دچار مرگ می‌شود. واقعیت‌ها مربوط به ذهن است و حقایق در حوزه بالاتری از ذهن قرار دارد.

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن