پنج شنبه , ۱۹ تیر ۱۳۹۹

آیا از ذهن خود در همه جا می توان استفاده کرد؟

در این مقاله به ترفندی خاص اشاره خواهم کرد که ذهن برای بقای خود مورداستفاده قرار می‌دهد و چگونه از این ترفند درجاهای مختلف برای منافع و اهداف خاصی استفاده می‌کند.

در مقاله قبلی به این نکته رسیدیم که ذهن در بعضی از حوزه‌ها و جنبه‌های زندگی باید عملکرد خوبی داشته باشد و البته در جنبه‌هایی هم باید عمل نکرده و خاموش باشد.

چرا نباید از ذهن در همه جا استفاده کرد؟

پس این نکته بسیار مهم و ضروری است که بدانیم در هر مسئله لزوما نباید پای ذهن وسط کشیده شود و همانطور که در نوشته‌های قبلی هم به آن اشاره کردم، ذهن تنها و تنها می تواند در ارایه راه و روش و چگونگی انجام یک کاری به ما کمک کند.

چرا که ذهن تنها یک ابزار است و ابزار نمی‌تواند در اصل مسئله دخالت کند. یعنی نباید با ذهن و منطق به انجام دادن یا انجام ندادن یک تصمیم بگیرید؛ ابتدا باید خارج از اصول ذهن و منطق تصمیم به انجام آن بگیرید و سپس به کمک ذهن و منطق خود روش انجام آن را بیابید.

اساساً خاموشی ذهن کار راحتی نیست و به قول یکی از شعرا کنترل ذهن چموش کار هر شخصی نیست.

در بعضی از مکاتب تنفس به‌عنوان خاموش‌کننده ذهن یادشده در بعضی دیگر از ورزش‌هایی مثل یوگا یا اعمالی مثل مدیتیشن استفاده می‌شود. مکاتب معنوی هم عبادت را وسیله‌ای برای این کار پیشنهاد می‌کنند و بعضی دیگر هم ذکر و در کل اعمالی متنوع برای کنار زدن ذهن موردتوجه قرارگرفته است.

باید به این نکته بسیار ریز توجه کنیم که به‌وسیله چه ابزاری به سراغ خاموش کردن ذهن می‌رویم.

همه اعمال و افکار یادشده سطحی از برانگیختگی احساسی را در انسان به وجود می‌آورند که بسیاری از آن‌ها خود به‌وسیله ذهن ایجاد و مدیریت می‌شود. پس آیا همه این روش‌ها قادر به خاموش کردن چیزی خواهند بود که خود آن‌ها به‌وسیله همان ابزار ایجاد می‌شود.

مثلاً وقتی به‌وسیله تنفس بخواهیم به خاموشی ذهن اقدام کنیم خود ذهن کنترل‌کننده تنفس و ایجادکننده حالت ناشی از تنفس هست و حتماً گوشه چشمی به حضور خود درصحنه خواهد داشت و سایر اعمال و افکار گفته‌شده نیز به همین حالت است.

در اینجا می‌خواهم به یک نکته زیر و ترفندی خاص اشاره‌کنم.

یک نکته مهم

درواقع خاموش کردن آتش با آتش‌، کار بیهوده‌ای خواهد بود و شاید وقتی انسان به این نکته واقف می‌شود که، متوجه می‌شود دستیابی به کلید خاموشی ذهن به این راحتی هم نیست.

شاید خود ذهن نیز دراین‌باره با ترفندی زیرکانه به انسان کمک می‌کند تا ابزاری ضعیف و محدود در اختیار انسان قرار گیرد تا توهم خاموشی ذهن را در خود ایجاد کند.

امروزه می‌دانیم که روش‌های یادشده چگونه به‌وسیله خود ذهن مورد تعریف واقع‌شده والان اعمال و افکاری مثل تنفس مدیتیشن، ذکر و حتی عبادت‌ها چگونه کارایی خود را ازدست‌ داده است. افراد زیادی در چرخه باطل یوگا، ذکرگویی، مدیتیشن، اعمال خاص مکاتب مختلف در نقاط مختلف جهان و حتی در چرخه باطل عبادت‌های بی‌روح گرفتار و اسیر ذهن شده‌اند و تصور می‌کنند که در مسیر رشد و تعالی هستند.

با نیم نگاهی به زندگی نه چندان پربار آن‌ها و اعمال و رفتارهای سخیفانه‌ای که از اکثر این افراد انجام می‌گیرد، به راحتی متوجه می‌شویم که این افراد در توهم خاموشی و کنترل ذهن به سر می‌برند. در اینجا می‌خواهم به نکته‌ انحرافی که ذهن به وسیله آن افراد مختلف را دچار توهم کنترل بر ذهن می‌کند، اشاره کنم.

درواقع با این روش‌ها ذهن خاموش نمی‌شود؛ بلکه ذهن مشغول می‌شود. ذهن وجود دارد و به کار خود ادامه می‌دهد اما این روش‌ها مثلاً تنفس، یوگا یا ذکرهای معنی‌دار می‌توانند ذهن را برای مدتی مشغول نگه‌دارند. در این میان اگر ذهن به حد کافی درگیر و مشغول شود، شاید در این حالت تسلط ذهن بر وجود انسان محدود شود؛ تفکر و بارش‌هایی از آگاهی خاصی بر وجود انسان وارد می‌شود که از جنس منطق ذهنی نیستند. یعنی در این حالت منطق ذهنی به مدت محدودی مخدوش می‌شود. یافته‌ها و افکار و اعمال انجام‌شده در این زمان به‌مراتب غیر ذهنی و از اصول بهتری تبعیت می‌کند و در مکاتب مختلف موردتمجید قرار می‌گیرد.

در مقاله بعدی توضیح خواهم داد که چه اتفاقی می افتد و چگونه از آن می توان بهره برد؟

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن