پنج شنبه , ۱۹ تیر ۱۳۹۹
گناه
گناه

چرا انسان احساس گناه می‌کند؟

عذاب وجدان

عذاب وجدان

در این مقاله به مواردی اشاره خواهیم کرد که فارغ از هرگونه معیارهای اخلاقی یا دینی، عامل مهمی در ایجاد احساس گناه یا پشیمانی بعد از انجام یک کاری در انسان می‌شود.

اساساً هر شخصی یک شناخت تقریبی از خود دارد. کمتر افرادی می‌توانند ادعا کنند که تمامی ابعاد وجودی و خصوصیات درونی خود را کاملاً شناخته باشند.

اصولاً هر انسانی که به شناخت کاملی از خود و خصوصیات خود رسید باشد به‌ندرت احساس پشیمانی در خود می‌کند. در مورد شناخت بیشتر خود می‌توانید به مقاله … در همین سایت مراجعه کنید.

گناه

گناه

همچنین قبل از عنوان کردن عامل احساس گناه یا عذاب وجدان، لازم است به این مطالب اشاره‌کنم که منظور ما از گناه در این مقاله، مصادیق گناه در مکاتب و دین نیست و احساس پشیمانی یا عذاب وجدان را مدنظر داریم.

شایان‌ذکر است که در منابع دینی هم کلمه و مفهوم گناه چیزی متفاوت از اصطلاحی است که امروزه در جامعه رایج است و اساساً گناه به مفهوم امروزی حتی در قران نیز شامل بسیاری از مواردی که امروزه به نام گناه عنوان می‌شود، نیست و خداوند موارد خاص و محدودی را به‌عنوان گناه بیان داشته است و خیلی از این موارد که به نام گناه رایج است چیزی مثل اشتباه یا خطا و … دارد که مفهومی جدا از گناه دارد.

عذاب وجدان

با این توضیح، به ادامه مطلب در خصوص عامل ایجاد پشیمانی و عذاب وجدان می‌پردازیم:

همان‌طور که اشاره شد هر شخصی یک شناخت حدودی از خود دارد و این خودآگاهی و شناخت باعث می‌شود که یک تصویر ذهنی از هویت فرد در ذهن خودش تشکیل شود.

در این میان هر شخصی که در اعمال و افکاری بتواند تا حد این تصویر ذهنی و هویت خود عمل نماید، فارغ از نتیجه‌ای که به دست می آورد، در پیش خود راحت است که تمام تلاش لازم در حد و اندازه خود را به انجام رسانیده است.

به‌عنوان‌مثال وقتی دانش‌آموزی در تصور خود دارد که توانایی آن در درس ریاضی در حدود 18 است وقتی فارغ از سختی یا راحتی آزمون، حدود نمره 18 را می‌گیرد، در فکر خود آرامش دارد؛ اما اگر این دانش‌آموز مثلا نمره 15 یا کمتر را بگیرد، فارغ از اینکه امتحان مشکل و یا آسان بود، در خود احساس گناه یا عذاب وجدان خواهد داشت.

از این مطلب استفاده می‌کنیم که هرکسی اگر میزان اختلاف بین شناخت و عمل کم باشد احساس آرامش خواهد داشت و اگر این اختلاف زیاد باشد، وی دچار عذاب وجدان خواهد بود.

گناه

این جمله به این معنی است که

  • بهتر است به شناخت درست و دقیق‌تری از خود داشته باشیم.

که این خودشناسی و خودآگاهی از مطالعه و بررسی وجود درونی خود بیشتر می‌شود.

  • در عمل، هراندازه در حد و اندازه واقعی خودمان ظاهر شویم و احساس آرامش در سایه شناخت خود و عمل در حد لیاقت و شایستگی خود قابل دسترس و رسیدن است.

و بدین ترتیب می‌توانیم که حس رضایتمندی در زندگی یک قدم نزدیک‌تر شویم.

برای مطالعه بیشتر در خصوص رضایتمندی در زندگی می توانید مقالات این بخش در سایت را مطالعه بفرمایید و یا ویدیو و صوت‌های مربوط رضایتمندی را ببینید و بشنوید.

همیشه بررسی کنید

حس خوشبختی

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟

چرا معمولا احساس خوشبختی نمی‌کنیم؟ رضایتمندی یکی از پارامترهای مهم در احساس خوشبختی است. معمولاً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‌دریافت لینک دانلود در ایمیل‌تان

دانلود رایگان ویدئوی چگونه رضایت دلخواه در زندگی خودم را بسازم

تا 5 دقیقه ارسال می شود
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
برایم ارسال کن
بستن